środa, 25 września 2013

Metoda "małych kroków"


Jeśli chcemy wprowadzić zmiany w swoim życiu najlepiej sprawdza się metoda "małych kroków". Tzw "małymi kroczkami" możemy zmieniać świat. Odnosi się to do wielu dziedzin naszego życia - a może nawet do każdej (?).

roztoczańska lawenda
Jeśli chcesz nauczyć się języka obcego, to zacznij uczyć sie stopniowo, po kawałeczku ale codziennie. Jeśli chcesz mieć piękny ogródek na balkonie, to zacznij od doniczki bazylii na parapecie a jeśli chcesz zmienić świat to przestań kupować jabłka w Auchan a zacznij kupować od rolnika. (Notabene jabłka są najbardziej opryskiwanym owocem a w marketach dodatkowo woskowanym aby pięknie się świeciły i mogły długo poleżeć).

Na Pokojowym Szczycie w Vancouver w 2009 roku Dalaj Lama powiedział:" The world will be saved by Western woman." Nasz świat ocali kobieta Zachodu. Wierzę, że każda (i każdy) z nas ma dziś do ocalenia własny kawałek świata. ("Zielona Toskania" Aleksandra Seghi Wyd.Mamania 2013 str.185)

Mamy wpływ na losy świata poprzez nasze wybory. Wybory, które dotyczą naszego codziennego życia: czyli co, gdzie i ile kupujemy? Jeśli nie będziemy kupować mięsa w supermarketach to przestaną je tam sprzedawać. Jeśli zamiast ostrych fosforanowych proszków do prania, które niszczą nasze wody gruntowe będziemy kupować te bardziej ekologicznie to w końcu przestaną nam produkować te szkodliwe a te ekologiczne staną sie tańsze. Jeśli będziemy kupować organiczne warzywa to rolnicy będą je produkować. A my będziemy zdrowsi. Jedząc lepsze jakościowo produkty zjadamy ich mniej ponieważ dostarczamy organizmowi składników odżywczych i organizm przestaje być głodny. 

Dokonujemy codziennie wyborów za pomocą wydawanych pieniędzy. Pieniądz jest energią. Nie jest ani dobry ani zły. To człowiek czyni go takim. Jest jak nóż -  może zabić i pokroić chleb. Używajmy go mądrze.

My sami możemy poprawić jakość naszego wspólnego życia. Naszego życia jako Ja - człowiek, jako rodzina, jako mieszkańcy jedego bloku, dzielnicy, miasta, kraju itd. Zacznijmy zmieniać świat od siebie.
A o tym jak zaczełam zmieniać swój świat następnym razem....

5 komentarzy:

 1. :-), czekam na ciąg dalszy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekam z utęsknieniem;) Tym bardziej, że kolejny rok i niedługo pora na nowe wysiewy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem jak wam, ale u mnie w tym roku wszystko ładnie kwitnie i rośnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też czekam na ciąg dalszy :D

  OdpowiedzUsuń